ANA MENÜ

 

 

TIG Kaynağı Yöntemi

Kaynak edilebilen bütün paslanmaz çeliklere TIG kaynağı yöntemi uygulanabilir.

Bu yöntemde kullanılan kaynak uçları toryum, seryum ve lantan ile alaşımlandırılan tungstenden imal edilmiştir. Bu elektrotların en büyük avantajı, saf tungsten elektrotlara göre daha kararlı bir arka sahip olmaları ve daha yüksek kaynak akımları ile kullanılabilmeleridir.

Koruyucu gaz genellikle argon olup, özellikle kalın parçaların kaynağında Helyum ya da Helyum + Argon karışım gazları da kullanılabilir. Argon gazının en büyük avantajı akış hızının düşük olması ve buna bağlı olarak helyuma göre daha stabil bir ark oluşması ve ark voltajının daha düşük seviyede tutulmasıdır. Düşük voltaj kullanımı, ince sacların bağlantı bölgesinde yanık oluşmadan kaynak edilebilmesi açısından çok önemlidir.

TIG kaynağı için geliştirilen dolgu malzemeleri, otomatik kaynak uygulamalarında kullanılacaksa kangala sarılan, eğer elle beslenerek kullanılacaksa doğrultularak çubuk haline getirilen dolu tellerden üretilir.

TIG kaynağında kullanılan DC güç üniteleri sabit akım özelliğine sahip olmalı ve kaynak devresi yüksek frekanslı voltaj ile donatılmış olmalıdır. yüksek frekans sadece arkın tutuşturulması aşamasında gereklidir. Elektrot iş parçasına yaklaştırıldığında, yüksek frekans tungsten elektrot ile iş parçası arasındaki boşluktan atlayarak kaynak arkını oluşturur. Arkın bu şekilde elde edilmesi sırasında tungsten elektrot iş parçasına değmeyeceği için paslanmaz çeliğin tungsten tarafından kirlenmesi olasılığı büyük ölçüde azalır. Derin nüfuziyetli dikişlerin elde edilmesi için kaynak işleminin düz kutuplama ile (DC-) yapılması gerekmektedir.

Bir miktar tungsten kirliliğine neden olmasına rağmen, elektrotun yüksek frekans kullanılmadan iş parçasına sürtülmesi ile de ark oluşturulabilir. Ancak karbon kirlenmesine neden olabileceği için tungsten elektrot karbon bloklar üzerine kesinlikle sürtülmemelidir.

Paslanmaz çeliklerin kaynağında otomatik olarak TIG kaynağı yöntemi de kullanılabilir. Ark voltajı ark uzunluğu ile orantılıdır. Üretilen bir sinyal sayesinde ark voltajı kontrol ünitesi otomatik olarak devreye girer. Bağlantılarda ek dolgu malzemeleri kullanılabileceği gibi, özellikle ince sacların birleştirilmesinde sadece bağlantıyı oluşturan kenarların eritilmesi ile de kaynak yapılabilir. Soğuk dolgu metalleri kullanılıyorsa, tel besleme işlemi her zaman kaynak banyosunun önünden yapılmalıdır.

Sıcak tel ile gerçekleştirilen TIG kaynağı yöntemi, özellikle metal yığma hızında ve kaynak hızında önemli artışların elde edilmesine olanak sağlar. Bu yöntemde, kontakt memenin içinden geçen tel özel bir güç ünitesi tarafından ısıtılır ve kontakt memenin uç kısmından çıkarak iş parçasına doğru ilerler. Bir direnç tarafından ön ısıtma uygulandığı için, kaynak banyosuna değmeden önce, tel erime noktasına kadar ısınmış olur. Böylece tungsten elektrot daha çok ana metali eritmek için ısı üretir ve dolgu telinin erimesi için gereken direnç enerjisinin büyük bir bölümü AC güç ünitesi tarafından sağlanır. Sıcak tel yöntemi, tozaltı kaynağı ve kendinden korumalı metal özlü tel kaynağında kullanılan uzun serbest tel mesafesi ile çalışma prensibinin TIG kaynağındaki değişik bir uyarlamasıdır. Sıcak telle gerçekleştirilen TIG kaynağında kullanılan dolgu telleri genellikle 1,2 mm çapındadır. Dolgu teli önceden eritildiği yada özel bir güç ünitesi tarafından erime noktasına yakın bir sıcaklığa kadar ısıtıldığı için gerçekleşen metal yığma hızı kaynak arkından bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir.

Otomatik salınımlı kaynak tekniklerinin kullanılması ile daha yüksek dolgu hızlarının elde edilmesi mümkündür. Yüksek dolgu hızlarında gerçekleştirilen kaynak uygulamalarında, oluşan geniş kaynak banyosunda gerekli kontrolün sağlanabilmesi için voltaj değerinin mutlaka kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu nedenle, sıcak tel yöntemi ile gerçekleştirilen TIG kaynağında bir voltaj kontrol donanımına ihtiyaç duyulur.

Paslanmaz çelik boru ve sacların TIG yöntemi ile kaynağında, birbirlerine yakın konumda yerleştirilen tungsten elektrotların kullanılması ile kaynak hızı önemli ölçüde yükseltilebilir. Bunun yanında, birden fazla tungsten elektrotun aynı anda kullanılması ile, özellikle yüksek hızlarda gerçekleştirilen uygulamalarda karşılaşılan kenar yanığı problemleri de ortadan kaldırılır

 

Referanslarımızdan Bazıları

 

Tübitak Gebze - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Toyota Eğitim Merkezi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Gersan Elektrik - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Sentez Ambalaj Fabrikası - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Afşin Elbistan Termik Santrali - Kazan Borulama Sistemleri

 

Gemak Tersanesi - Doğalgaz Isıtma Sistemleri

 

Desa Deri Sanayi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Kopuzlar Deri Sanayi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

İz Baskı Kimya Fabrikası - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Has Metal Sanayi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Baysal Metal Sanayi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Kotek Makina sanayi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Gvd  Elektrik Malz.Sanayi- Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Deniz Kimya Sanayi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Mesa Metal Sanayi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

A7 Otomotiv - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Marmara Kimya Fabrikası - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

Dempa Elektrik Malz.Üretim Fabrikası - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

İbb Kartal Kapalı Spor Kompleksi - Doğalgaz Tesisat Sistemleri

 

 

 

Her Türlü Argon Kaynak & Gümüş Kaynak İşleriniz İtina İle Ekibimizce Yapılır.

 

 
 

 

 2010 @ Tüm Hakları www.argonkaynak.com a aittir.

Web hizmetleri : Ünal Kaya www.unkagrup.com
Pendik-istanbul 0216 392 71 33 - 0534 492 03 64